close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
تازه های شیمی
.

قالب وبلاگ
اطلاعات
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
اعضای آنلاین : 0
تعداد اعضا : 73
--------------------------------------------

--------------------------------------------
آمار بازدید
بازدید امروز : 16 نفر
باردید دیروز : 7 نفر
بازدید ماه : 85 نفر
بازدید کلی : 49,566 نفر
آخرین ارسال های تالار گفتمان
 

تراشه ‌های حافظه ‌ای بهتر، در نتیجه یک کشف بنیادی

پژوهشگران مهندسی از دانشگاه میشیگان راهی برای بهبود عملکرد مواد فروالکتریک یافته ‌اند که دارای قابلیت ساخت افزاره‌ های حافظه‌ ای با ظرفیت ذخیره بیشتر نسبت به حافظه‌ های مغناطیسی سخت و نیز سرعت نوشتاری سریع ‌تر و طول عمر بلندتر نسبت به حافظه‌ های فلش، است.

 


ادامه مطلبدسته بندی : علم شیمی تازه های شیمی

بازدید : 84

شنبه 02 دي 1391 | | نویسنده : مریم احمدی
تحقيقات نشان داده که اغلب شربت های دارويی کودکان حاوی افزودنی هايی است که استفاده از آنها در مواد غذايی و نوشيدنی های تهيه شده برای اين گروه سنی ممنوع اعلام شده است.

مجله تحقيقی - علمی "غذا"، چاپ بريتانيا، در گزارشی آورده که از 41 شربت دارويی ويژه کودکان زير سه سال که مورد آزمايش قرار داده فقط يکی حاوی افزودنی نبوده است.

بنابر مقرارت بريتانيا، توليدکنندگان مواد غذايی برای کودکان زير سه سال اجازه ندارند از رنگ، مواد افزودنی و شيرين کننده ها در محصولات خود استفاده کنند. اين در حالی است که استفاده از بيشتر مواد نگهدارده در مواد غذايی و نوشيدنی های کودکان زير سه سال نيز ممنوع شده است.

توليدکنندگان اين نوع مواد غذايی تاکيد دارند که مواد توليدی آنها بدون خطر است.

آنها می گويند فقط از مواد افزودنی استفاده می کنند که از لحاظ تکنولوژيکی ضروری و همچنين بدون خطر برای سلامتی کودکان زير سه سال محسوب می شوند.

اما، تحقيقات مجله "غذا" نشان داده که در همه شربت های دارويی کودکان از مواد رنگی "آزو"، مواد نگهدارنده بنزوئات و سولفات و همچنين مواد شيرين کننده استفاده شده است.

برخی از شربت های دارويی به مصرف کننده هشدار می دهند که افزودنی هايی که در اين داروها به کار رفته ممکن است عوارض جانبی خطرزا داشته باشد.

عوارض جانبی که در دفترچه راهنمای اين شربت ها قيد شده شامل خارش پوست و چشم و اسهال می شود.

سخنگوی مجله "غذا"، که از سوی يک کميته مستقل برای نظارت بر سلامت مواد غذايی در بريتانيا منتشر می شود، می گويد: "در حالی که بسياری از کودکان می توانند اين شربت ها را بدون خطر مصرف کنند، کودکانی هستند که در اثر مصرف آنها با مشکل آلرژی مواجه می شوند. توليدکنندگان مواد دارويی کودکان می توانند از مواد طبيعی به جای اين افزودنی ها استفاده کنند."

در مقابل، "انجمن توليدکنندگان مواد دارويی که بدون نسخه پزشک ارائه می شوند"، می گويد: "بر خلاف مواد غذايی، مقدار افزودنی های استفاده شده در شربت های دارويی کودکان بسيار ناچيز است و اين نوع شربت ها برای مدت کوتاهی مصرف می شود. بيشتر شربت های دارويی بدون افزودنی ها قابل توليد، نگهداری و توزيع نيستند. در ضمن مزه شربت ها خوب نيست پس به ويژه برای کودکان بايد از شيرين کننده استفاده کرد."

دسته بندی : اطلاعیه تازه های شیمی

بازدید : 81

چهارشنبه 19 مهر 1391 | | نویسنده : مریم احمدی

گروه های تحقیقاتی HRL، Caltech و UC Irvine با همکاری هم ، سبکترین ماده جدید جهان را ساختند، این ماده حدود صد برابر سبکتر از استریوفوم بوده، حتی از ماده فوق سبک اروژل (aerogel) نیز سبکتر است.

saboktarinmade

 

 

 

 

 

ساختار این ماده به صورت یک ریز شبکه است. 01/0 درصد این ماده جامد شامل لوله های توخالی با ضخامت فقط 100 نانومتر است. چگالی این ماده 9/0 میلی گرم/سی سی حتی سبکتر از کم وزن ترین ماده جهان یعنی اروژل (با چگالی 1/1 میلی گرم/سی سی) می باشد. این ماده به طور فوق العاده ای محکم بوده، ضربه پذیر است، به طوریکه تا 50 درصد فشرده می‌شود و مجدداً به شکل اولیه خود باز می شود. این قابلیت برای ماده ای که اساساً فلزی است بسیار غیرمعمول به نظر می‌رسد. این گروه بیشتر به جنبه ساختار معماری این ماده فکر کرده اند تا فوق سبک بودن آن یعنی به طور مثال به پل Golden Gate و برج ایفل از این زاویه نگاه کرده اند که چگونه می توان با حفظ مقاومت ساختار آن ها، از وزنشان کاست.
این پروزه همچین برای DARPA مؤثر است، زیرا آن ها می توانند از این ماده برای انواع محصولات خود از جمله الکترودهای باتری جهت کاهش انرژی و نصب آن استفاده كنند، که این کار در گذشته توسط ماده سبک وزن اروژل انجام می‌شد.

 

منبع:http://www.ictpress.ir/Default

دسته بندی : علم شیمی تازه های شیمی

بازدید : 69

چهارشنبه 19 مهر 1391 | | نویسنده : مریم احمدی

انفجار خورشیدی در آزمایشگاه!

تیمی از محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا در یک گام بزرگ موفق به بازسازی پدیده‌ای در آزمایشگاه شدند که منجر به انفجار خورشیدی می‌شود.
این محققان امیدوارند که کار آنها بتواند به پیش‌بینی‌های ارتقا یافته‌تر هواشناسی فضا و همچنین بهبود هشدارهای توفان‌های خورشیدی منجر شود.

از آن جایی که انتقال پلاسما از خورشید به زمین در یک فاصله زمانی صورت می‌گیرد، می‌توان با تحقیقات بیشتر تا دو روز پیش از جرقه‌های عظیم خورشیدی هشدار اعلام کرد.
این محققان دریافتند که دو نیروی مغناطیسی به کنترل رفتار حلقه‌های کمانی پلاسما می‌پردازند که از گاز داغ یونیزه تشکیل شده‌اند. .....  


ادامه مطلبدسته بندی : تازه های شیمی

بازدید : 88

سه شنبه 07 شهريور 1391 | | نویسنده : هاجر مظاهری

نخستین نقشه اتمی از ساختار فتوالکتریک نانوبلورها

محققان آزمایشگاه ملی لاورنس برکلی با همکاری «امین یوردخانی» محقق ایرانی، موفق به تهیه نخستین نقشه در مقیاس اتمی از ساختار فتوالکتریک در درون نانو بلورها شدند که می تواند به توسعه نسل آتی دستگاه‌های ذخیره‌سازی داده‌ها منجر شود.
برای انجام این آزمایش از قوی‌ترین میکروسکوپ انتقال الکترونی آزمایشگاه برکلی (
TEAM I) استفاده شد که می‌تواند تصاویری از ساختار نانو ذرات با قطر کمتر از یک و یک دوم انگستروم تهیه کند.
محققان موفق به نقشه برداری ساختار فروالکتریک در نانو ذرات «ژرمانیوم تلورید» به عنوان یک نیمه هادی و نانو ذرات «تیتانات باریم» به عنوان عایق شدند.
سپس نقشه های تهیه شده از الگوهای فتوالکتریک درون نانو ذرات ژرمانیوم تلورید با مطالعات هولوگرافی الکترون نانو ذرات عایق تیتانات باریوم مورد مقایسه قرار گرفتند.
«پل الیویساتوس»، مدیر آزمایشگاه برکلی تأکید می کند: برای کاهش تدریجی فناوری دستگاه ها از مقیاس میکرو به مقیاس نانو، نیاز به درک بهتر در خصوص خواص مواد مانند رفتار فروالکتریک داریم. پیشرفت های کمی در حوزه درک فیزیک پایه نانو مواد فروالکتریک صورت گرفته است و تهیه این نقشه می تواند مسیر جدیدی برای استفاده از خواص فروالکتریسیته در مقیاس نانو فراهم می کند.
فروالکتریسیته خاصیتی در مواد است که باعث به وجود آمدن دوقطبی الکتریکی می شود. این قطب بندی را می توان با استفاده از یک میدان الکتریکی خارجی ایجاد کرد؛ ویژگی‌ای که می تواند برای ذخیره سازی داده ها در مقیاس نانو مورد استفاده قرار بگیرد.


دسته بندی : تازه های شیمی

بازدید : 102

سه شنبه 07 شهريور 1391 | | نویسنده : هاجر مظاهری


دوربین عکاسی با سرعت بالا دستگاهی است که برای ثبت حرکات آهسته به کار می رود و مهمترین کاربرد آن در مطالعات علمی بر روی پدیده های زودگذر، ارزیابیهای نظامی و صنعتی است. این دوربینها برای استفاده بسیار انعطاف پذیر و آسان هستند و از ویژگیهای بالایی به ویژه برای کاربردهای علمی، تحقیقاتی و مهندسی برخوردارند.

در اواخر سال 2011 محققان MIT دوربینی ساختند که می توانست با سرعتی برابر یک تریلیون فریم بر ثانیه از حرکات نوری عکسبرداری کند. این سرعت به اندازه ای بالاست که می توان با کمک آن سفر فوتونهای نوری را از میان بطری آب یک لیتری مشاهده کرد. پیشرفتهای اخیری که در قالب دستگاههای تبدیل کننده عکس به بازار راه یافته اند می توانند وضوح تصویر زودگذر در حدود 50 پیکوثانیه (برابر با 20 میلیارد فریم بر ثانیه) را ارائه کنند.

و اما یک عکاس علاقه مند به موضوعات علمی با استفاده از دوربین عکاسی معمولی و فلاش دست ساز با تکنیک عکسبرداری با سرعت بالا، تصاویر دیدنی از لحظه انفجار مواد غذایی و برخی اشیا را ثبت کرده است که در این پست آنها را می بینید. "آلن سیلر" عکاس اهل کالیفرنیا، برای ثبت این تصاویر از یک دوربین عکاسی نیکون D40 و یک فلاش دست ساز با زمان تأخیر یک میلیونیوم ثانیه استفاده کرده است. این عکاس با استفاده از تفنگ هوا یا منفجر کردن ترقه در داخل مواد مختلف و با شیوه عکاسی با سرعت بالا موفق شد این تصاویر خارق العاده را خلق کند.
ادامه مطلبدسته بندی : تازه های شیمی

بازدید : 130

شنبه 28 مرداد 1391 | | نویسنده : نسیم بیات

تيمي از محققان دانشگاه فني هامبورگ و دانشگاه كيل دست به ساخت ماده‌اي زده‌اند كه به ادعاي آنها سبك‌ترين ماده جامد جهان است.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين عنوان تا پيش از اين در اختيار ماده «آئروژل» با 99.9 درصد هوا و تراكم يك ميلي‌گرم بر سانتيمتر مكعب و «ريزشبكه فلزي» با تراكم 0.9 ميلي‌گرم بر سانتي‌متر مكعب قرار داشت.

اما ماده جديد محققان حاوي 99.99 درصد هوا با يك شبكه سه‌بعدي از نانولوله‌هاي متخلخل كربني بوده كه درون يكديگر رشد كرده‌اند.


ادامه مطلبدسته بندی : علم شیمی تازه های شیمی

بازدید : 88

جمعه 23 تير 1391 | | نویسنده : زینب نوروزی

سلام دوستان

 

يه جدول تناوبي رو ميذارم كه با كليك روي هر عنصر

 مي تونيد تصوير اون عنصر رو ببينيد

 

 

                                                                                                                            


ادامه مطلبدسته بندی : تازه های شیمی

بازدید : 174

جمعه 16 تير 1391 | | نویسنده : نسیم بیات
محققان موفق به ساخت سلول هاي جديد خورشيدي با امکان توليد انرژي در شب شدند.
محققان سلول‌هاي خورشيدي جديدي ساخته‌اند که مي‌تواند در شب و با جذب اشعه مادون قرمز انرژي توليد کند.

بر اساس اين گزارش، استيون نواک، مدير طرح ساخت سلول‌هاي جديد خورشيدي تصريح کرد: سلول‌هاي خورشيدي جديد توان جذب نور مرئي و اشعه مادون قرمز را دارد.
نواک اضافه كرد: در حدود نيمي از انرژي پرتوهاي خورشيدي ساکن در طيف مادون قرمز خورشيد و نيز مادون قرمز ساطع شده در گرماي سطح زمين است.
وي با اشاره به اينکه انرژي توليدي در کارآمدترين سلول هاي خورشيدي سيليکوني نزديک به 25 درصد است، اظهار داشت: با توجه به فناوري سلول هاي جديد توان جذب آنها به 46 درصد افزايش يافته است.
نواك افزود: سلول‌هاي حال حاضر در سطح جهان با شرايط خاصي از جمله دريافت نور در جهت مشخص، نور خورشيد را جذب و به انرژي الکتريکي تبديل مي کند.
وي ادامه داد: سلول هاي جديد توان جذب نور را در جهت هاي مختلف دارد.
دسته بندی : تازه های شیمی

بازدید : 99

پنجشنبه 28 ارديبهشت 1391 | | نویسنده : مریم احمدی
.: Weblog Themes By Skin98 :.

امکانات
پشتیبانی
قالب طراحی سایت